Rögtön tisztázzunk valamit! Kiskutyákat adoptálni, könyveket pedig adaptálni szoktak.
Sokaknak talán meglepő, de rengeteg ember mondja, hogy "könyvadoptáció", pedig ez így helytelen.
Adaptáció jelentése: színpadra, filmre való alkalmazás (ld. még)
Adoptáció jelentése: örökbefogadás
Ugye mennyi múlhat egyetlen betűn?
Néhány éve (kb. 2007-től) Hollywoodban vagy elfogytak az ötletek, vagy úgy gondolták "hé, spóroljunk egy kicsit a reklámon" és "akik olvasták a könyvet, biztos közönségnek számítanak", ezért egymás után dobálják a könyvből készült filmeket. A lusta ember inkább moziba megy, ahelyett, hogy leülne egy könyvvel alapon. (És tényleg!)
Az esetek többségében ifjúsági könyvekről/filmekről/sorozatokról beszélünk (ami érthető, mert a fiatalokat könnyebb befolyásolni általában), de vannak felnőtteknek szánt adaptációk is, végül is, ha veszik a könyve(ke)t, akkor megér egy próbát a stúdióknak is.
![]() |
A True Blood is népszerű |
könyv vagy film?
Aki nem szeret olvasni annak egyszerű válaszolnia; film. De mi van velünk, többiekkel, akik szívesen teremtik meg olvasás közben a saját világukat, saját filmjüket fejben? Nehéz kérdés. Az tuti, hogy biztos recept nincs rá. (Én legtöbbször a könyvvel szoktam kezdeni, mivel (értelemszerűen) azt előbb adják ki, míg a filmet csak azután kezdik el forgatni, ha megbizonyosodtak (USA) róla, hogy a könyv kelendő. Persze vannak kivételek.)
![]() |
Ne bízzunk az előzetesekben, általában csalókák |
A film max. 2-2,5 órás, így sok apróság kimarad, ezt-azt pedig átírnak benne. A probléma az, hogy néha egy-két olyan részletet is "kifelejtenek", ami egyik vagy másik szereplő megértése szempontjából fontos lehet. Nincs mit tenni, mivel az esti mozi nem lehet hét órás (és egyébként is a főbb karakterekre figyelnek legtöbben).
A filmmel kezdeni tehát azért jó, mert jóval rövidebb idő alatt a végére érsz, mint például egy 400+ oldalas könyvnek. Ha nem tetszik a történet, legalább tudod, hogy nem kell könyvre költened. Ezenkívül ott van a látvány (nem elhanyagolható), illetve a háttérzene (amit előszeretettel használnak, hogy egy jelenet érzelmesebb vagy épp rémisztőbb legyen).
Viszont azért rossz, mert ha tetszik, akkor a könyv kezdése előtt tudod már a végét (amit én mondjuk nem szeretek) és a cselekmények túlnyomó többségét. Ráadásul a színészek sokszor nem úgy néznek ki (bár erre egyre jobban figyelnek), mint a könyvben leírtak. Lehet a magas, alacsony... a barnából vörös... a kék szem helyett zöld... és hasonló apróságok, melyek néha zavarhatnak olvasás közben. Vagy nem. Ez is emberfüggő.
![]() |
Már forgatják a Vámpírakadémiát is |
A könyv jó, mert sokkal kidolgozottabb (érthető módon), olykor érzelemgazdagabb és általában minden miértre választ kapsz (nem csak a főszereplőket érintőkre), kivéve, ha egy trilógia, vagy sorozat amiről beszélünk, mivel akkor néhány kérdésre csak a következő kötetben leled meg a választ. Megalkothatod fejben a saját karaktereidet (bár ez néha visszaüt) és helyszíneidet. Mivel az egész a képzeletedre van bízva, nincsenek "béna filmes megoldások". Ráadásul ha ki is hagynak valami fontosabbat a filmből, nem lesznek "homályos részek", mivel már olvastad.
Persze itt is van rossz oldal. A leglényegesebb talán az, hogy az általad kitalált karaktert nem tudják emberré alakítani, így a főszereplők (vagy más) kinézete először kicsit idegen lehet. (Még ha be is festik a hajukat és stb). Olyan még nem volt, hogy mindenkinek megfelelt egy főszereplő. Szerintem nem is lesz. (Persze nincs azzal semmi probléma, ha nem egyezik a véleményed a válogatás eredményével, de ettől még nem kell mindenhol nyafogni emiatt.) Na meg persze, ha pont a kedvenc jeleneted marad ki (amiről úgy ítélték, hogy nem lényeges a történetben) az is fájhat.
![]() |
Amikor a könyv jobb: a négy kötetes történetének csak az első könyvét vitték vászonra, azt is gyengén. |
Vegyük például a Rubinvöröst. Jó film volt
![]() |
Itt nemrég jelent meg, kint már a megfilmesítéséről beszélnek. |
És most lássunk néhány könyvadaptációt, a teljesség igénye nélkül.
Harry Potter - J.K. Rowling, A Gyűrűk Ura - J.R.R. Tolkien, Rómeó és Júlia - W. Shakespeare, Eragon - C. Paolini, City of Bones (Csontváros) - C. Clare, Twilight Saga - S. Meyer, The Host (A Burok) - S. Meyer, Neveletlen hercegnő naplója - M. Cabot, Interjú a vámpírral - A. Rice, A szingli fejvadász - J. Evanovich, The Last Song (Az utolsó dal) - N. Sparks, Rubinvörös - K. Gier, Beastly (A szörnyszívű) - A. Flynn, Love Story - E. Segal
![]() |
Kitaszítva - Szeptemberben kezdik a forgatást |
És még.. Charlie és a csokigyár, Forrest Gump, Bridget Jones naplója, Anna Karenina (hétszer is), A boltkóros naplója, Árvák hercege, Tintaszív, Hamlet, Ben-Hur, Éhezők viadala, Büszkeség és balítélet, Csillagpor, Monte Cristo grófja, A negyedik, Komfortos mennyország, Silver Lining Playbook (Napos oldal), Narnia krónikái, Láthatatlan jel, Szerelmünk lapjai, Villámtolvaj, Godzilla, Holdhercegnő, Hullámok hercege
Sorozatok: Trónok harca, Gossip Girl (A pletykafészek), Heartland, The Vampire Diaries (Vámpírnaplók), The Secret Circle (igaz, csak egyetlen évadig jutottak el a boszorkányok), True Blood
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése